
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.1 % |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Temperature Coefficient | 10 ppm/°C |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dropout Voltage | 160 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 8 mA |
| Output Voltage | 2.048 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | ±230 µA, ± 265 µA |
| Quiescent Current | 230 µA |
| Max Supply Current | 375 µA |
| Max Input Voltage | 5.6 V |
| Reference Type | Fixed, Series |
| Nominal Supply Current | 265 µA |
| Max Output Voltage | 2.048 V |
| Reference Voltage | 2.048 V |
| Initial Accuracy | 0.1 % |
| Shunt Current | 8 mA |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$4.86931
Ext.Price$4.86931
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.86931 | $4.86931 |
| 10 | $4.75478 | $47.54780 |
| 25 | $4.67834 | $116.95850 |
| 50 | $4.60310 | $230.15500 |
